The Great Kazoo's Feedback
"when you're happy you enjoy the melody but, when you're broken you understand the lyrics".
Nothing personal but that packaged lamb is crap. You're using a product that was slaughtered and processed on the 1st of the month, in NZ or Australia. Packaged on who knows what day after butchered, then vacuum sealed, loaded on a truck. Shipped to the US then sent to retail outlets.
So from actual slaughter time to you cooking it can be a month or more, easy.
Find someone local who raises lamb, or call a few packing places. This gives you a locally sourced product that was slaughtered then delivered to you within a week, tops. The flavor difference even the smell is noticeable.
The Great Kazoo's Feedback
"when you're happy you enjoy the melody but, when you're broken you understand the lyrics".
When it comes to lamb, it's cheaper in the long . We're paying an average of $5- $6.75 lb for processed, wrapped, ready to cook when i buy a live / whole one.
For beef & pork, sure a bit more costly, but... you know where it comes from. I thought the beef prices at the farmers market were on the high side . Till i looked at beef in Krogers (kings) and safeway. Average of $6-9 lb at the store! TFM
The Great Kazoo's Feedback
"when you're happy you enjoy the melody but, when you're broken you understand the lyrics".